NAKUP NAD 1200 KČ A NA CELÝ NÁKUP DOSTANEŠ 50% SLEVU! *sleva se odečítá z původní ceny produktu.

Multi

Vitamíny naše tělo potřebuje stejně jako kyslík. Tyto látky jsou zcela nezbytné pro správné fungování mnoha procesů a biochemických reakcí. Podílí se na metabolismu bílkovin, tuků a cukrů a mají pozitivní vliv na imunitu. Většinu vitamínů lidské tělo nedokáže samo syntetizovat, proto je nutné dodávat je z potravy nebo ve formě potravinových doplňků.

#ShowMore# 

Nejčastěji užívanými vitamínovými doplňky stravy jsou multivitamíny. Jde o doplňky s obsahem esenciálních vitamínů a minerálů a dalších složek, jako jsou například rostlinné výtažky, aminokyseliny nebo mastné kyseliny. Živiny v nich obsažené bývají vyrobené buď z potravin, to jsou tzv. potravinové výtažky), nebo uměle v laboratořích (syntetické potravinové doplňky). Jejich složení se liší v závislosti na druhu multivitamínu a výrobci. K dostání jsou v různých formách od tabletek a kapslí přes prášky až po sirupy. 

Přestože je užívání potravinových doplňků veskrze pozitivní záležitostí, je nutné dbát na doporučené denní dávky jednotlivých vitamínů. Pokud je tato dávka překročena hrozí hypervitaminóza. Při nedostatečném příjmu určitých vitamínů zase může dojít k nedostatku, tzv. avitaminóze. Ani jeden z těchto stavů není žádoucí a pro tělo zdravý. 

Druhy vitamínů 

1)   Vitamíny rozpustné ve vodě 

Patří sem vitamín C a vitamíny skupiny B. Nadbytek těchto vitamínů je z těla vyloučen močí, proto hypervitaminóza není příliš běžná. 

2)   Vitamíny rozpustné v tucích 

Tyto vitamíny se hromadí v tucích a je tedy možné se jimi předávkovat. Při užívání proto vždy dodržujte doporučené denní dávkování. Jsou to vitamíny A, D, E a K.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.