NAKUP NAD 1200 KČ A NA CELÝ NÁKUP DOSTANEŠ 50% SLEVU! *sleva se odečítá z původní ceny produktu.

Klouby - Kosti - Vazy

Pokud se sportu věnujete aktivně, nestačí pouze zvětšovat objem svalstva a doplňovat energii, každý sportovec by měl myslet také na to, jak udržet v dobré kondici celý pohybový aparát, aby mu dobře a dlouho sloužil. Důkladnou regeneraci potřebují především vaše kosti, klouby a vazy, které se s přibývajícím věkem unavují a opotřebují. Nejlépe jim prospějete, pokud mezi silovými tréninky zajdete plavat nebo do sauny. Mimo to jim však můžete pomoci také speciálními doplňky stravy, které doplní vhodné stavební a regenerační látky. Budete-li tuto prevenci brát vážně, významně snížíte riziko vzniku artrózy, osteoporózy a jiných onemocnění pohybového aparátu v pozdějším věku.

#ShowMore#  

Klouby 

            Žádný pohyb lidského těla se neobejde bez zapojení kloubů. Ty se skládají ze dvou styčných ploch kostí krytých chrupavkami, hlavice a jamky. V jednoduchých kloubech se stýkají dvě kosti, ve složených se stýká více kostí, eventuálně jsou mezi nimi vsunuty ještě chrupavčité destičky. Pokud se o své klouby správně staráte, budou vám sloužit až do smrti. Přetěžování či nefyziologické používání kloubů však vede k jejich degeneraci, tuhnutí vazů a šlach a snížení pohyblivosti celého pohybového aparátu. 

            Aby se tělo mohlo správně a plynule pohybovat, potřebuje zdravé kosti a klouby. Ty se neobejdou bez pravidelného přísunu vitamínů, minerálů a především bílkovin, které tvoří kolagenní vlákna. Dalšími látkami kloubní výživy jsou glukosamin nebo chondroitin.           

Kosti 

            Většina sportovců už ví, co jíst, aby zredukovali svou hmotnost, a jak cvičit, aby nabrali svalovou hmotu. Málokterý se však zabývá také zdravím a vitalitou kostí, bez kterých by se celý pohybový aparát zhroutil. Velký vliv na stav kostí má tělesná konstituce. Máte-li nadváhu, kostra je nadměrně zatěžována a kosti se více opotřebovávají. Kromě toho má na vitalitu kostry vliv příjem mikronutrientů. Pokud je jejich příjem z potravy nedostatečný, je nutné suplementovat je prostřednictvím doplňků stravy. 

Vazy 

Kosti jsou v kloubech spojeny pomocí vazů tvořených pojivovou tkání. Jsou natažené podél kloubů, které chrání před prudkými a nevhodnými pohyby a poskytují mu mechanickou oporu. Vazy najdeme také v břišní dutině, kde udržují na místě některé orgány, nebo v prsou, kde brání jejich prověšování. Poranění vazů při sportu patří k nejvážnějším úrazům, které vás mohou vyřadit z tréninku na dlouhé měsíce, rekonvalescence může trvat dokonce roky. Právě proto je nutné dbát na jejich regeneraci a obnovu pomocí specializovaných doplňků stravy. 

Látky pro zdravé klouby, kosti a vazy 

Kolagen

  Kolagen je základním strukturálním proteinem pojivových tkání v lidském těle. Najdeme jej ve šlachách, vazech, chrupavkách, ae i kůži, kde působí proti vzniku vrásek. 90 % veškerého kolagenu v organismu tvoří tzv. kolagen I. typu, který je ideální na omlazení pleti a redukci vrásek. V kloubních chrupavkách je zastoupen kolagen II. typu, kde tvoří až polovinu veškerých proteinů. 

Glukosamin Sulfát

 Glukosamin je jedním ze základních stavebních kamenů chrupavek. Působí zde za účelem tvorby zdravých kloubních tkání, má protizánětlivé účinky a působí proti stárnutí. Jeho užívání ve formě suplementů pomáhá udržovat chrupavky silné a zdravé. Lidské tělo používá glukosamin k dalším chemickým procesům, které jsou důležité pro budování šach, vazů, chrupavek a sinoviální tekutiny. 

Chondroitin Sulfát

 Chondroitin sulfát pomáhá chrupavkám mezi klouby odolat působení tlaku při pohybu se zátěží a otřesům. Mimo to podporuje samotný růst chrupavky, zvyšuje produkci antioxidantů a množství glukosaminu v kloubech. 

Methylsulfonylmethan (MSM)

 Methylsulfonylmethan poskytuje organismu stavební materiál pro tvorbu chrupavek. Kromě toho má na svědomí opravné a hojivé procesy, je účinný proti akné, podporuje zdraví vlasů, nehtů a kůže. 

Kyselina hyaluronová 

Kyselina hyaluronová je důležitou složkou synoviální tekutiny, která se nachází v chrupavkách, které vyživuje, pomáhá vstřebávat vibrace a zajišťuje plynulý pohyb kloubů. 

Antioxidanty

Chrupavky jsou negativně ovlivňovány působením volných radikálů, jejichž množství se zvyšuje při zánětech. S tím mohou pomoci antioxidanty. Přírodní antioxidanty najdeme v ovoci a zelenině, avšak často pouze ve stopovém množství. Proto je nutné doplňovat je pomocí doplňků stravy. 

Vápník

 Vápník a kosti patří neodmyslitelně k sobě. Jeho zvýšený příjem je potřeba především u dětí a teenagerů, jejichž kostra se teprve vyvíjí. Vápník najdeme v mléčných výrobcích, semínkách, luštěninách či mandlích. 

Hořčík

 Hořčík je nepostradatelný pro mineralizaci kostí vápníkem, protože se účastní jeho metabolismu. Rovněž je důležitý pro výstavbu kostí, zubů a šlach. 

Vitamín C

 Vitamín C pomáhá chrupavkám s růstem a navíc má antioxidační účinky, takže likviduje volné radikály, které chrupavky ohrožují. Pro sportovce je důležitý i z jiných důvodů. Zlepšuje totiž imunitu a podporuje metabolismus. 

Vitamín D 

Vitamín D dokáže zpomalovat rozpad chrupavky a zužování kloubního prostoru. Tento vitamín si naše tělo umí vytvořit pouze v případě, že je vystaveno UV záření. Obzvláště v zimních měsících, kdy je slunce méně, je proto vhodná suplementace. 

Vitamín K

 Vitamín K se podílí na srážení krve a je nezbytný v procesu mineralizace kostí. Jeho nedostatek může negativně ovlivnit jejich hustotu.

Omega 3-mastné kyseliny

 Tyto kyseliny patří mezi esenciální tuky, které slouží jako základ pro tvorbu tkáňových složek proglastandinů. Omega 3 účinně odstraňují z těla záněty a zpomalují rozpad chrupavek. Protože nemohou být ukládány do tukových zásob, je třeba je pravidelně doplňovat. 

Kurkuma

 Zázračné koření původem z Indie dokáže víc, než jen dochutit pokrm. Napomáhá totiž regeneraci a obnově kostí tím, že tlumí míru jejich resorpce.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.