NAKUP NAD 1200 KČ A NA CELÝ NÁKUP DOSTANEŠ 50% SLEVU! *sleva se odečítá z původní ceny produktu.

Medicinální houby

Není pochyb, že země Dálného východu vědí o tajích alternativní medicíny své. Z Číny, Japonska a Vietnamu pochází také tzv. medicinální houby, jejichž účinky využívá východní medicína už tisíce let. Jde o houby, které jsou díky svým vlastnostem používány k prevenci a léčbě nejrůznějších nemocí, odtud medicinální. Medicinální houby řadíme mezi tzv. superpotraviny bohaté na vitamíny, minerály a další prospěšné živiny. Medicinální houby se řadí mezi adaptogeny, které pomáhají tělu zvládnout proces adaptace na fyzickou zátěž, zvyšují odolnost proti stresu a posilují imunitu. Do jídelníčku by je měli zařadit především jedinci, kteří trpí nedostatkem energie, stresem, záněty či výkyvy nálad. 

#ShowMore# 

Podoba suplementů 

Suplementy s medicinálními houbami mají různé podoby. Může jít sušené houby, extrakty, tabletky nebo jemný prášek, který lze nasypat a rozpustit v nápoji, aniž by byla ovlivněna jeho chuť. Medicinální houby se nedoporučuje jíst v syrové podobě. Zvolená forma by měla odrážet účel, za jakým chcete houbu užívat. Chcete-li medicinální houby užívat jako prevenci pro posílení imunity, ideální je sušená varianta ve formě prášku. Pokud vás trápí konkrétní zdravotní problém, jehož léčbu chcete houbami podpořit, jsou vhodnější extrakty, které obsahují koncentrované množství účinných látek. 

1) Sušené houby stačí namočit do vody a poté zakomponovat do jídla

2) Extrakt je jemný prášek, který vznikne extrakcí výluhu hub v horké vodě, aby bylo dosaženo co nejvyšší koncentrace

3) Prášek vznikne mletím sušených hub. Stačí jej pravidelně přidávat do potravy.

4) Prášek a extrakt v kapslích v sobě kombinuje výhody prášku a extraktu v jedné kapsli 

Zdravotní benefity medicinálních hub 

  • Obsahují betaglukany, které stimulují imunitní systém a snižují cholesterol
  • Bojují proti hormonální nerovnováze
  • Obsahují lektiny, které brání růstu a dělení buněk rakoviny
  • Podporují mozkovou činnost
  • Mají silný antioxidační efekt
  • Zlepšují vytrvalost při sportovním výkonu 

Nejběžnější medicinální houby pro sportovní suplementaci 

A)  Reishi (Lesklokorka lesklá) 

            Jedna z nejznámějších medicinálních hub, která obsahuje všechny esenciální aminokyseliny, je reishi. Je bohatá na železo, vitamíny skupiny B či selen a má silné antioxidační účinky. Zmírňuje stres, pomáhá k lepšímu spánku, zlepšuje soustředění. Jejím největším benefitem je schopnost bojovat proti rakovinným buňkám. 

B)  Shiitake (Houževnatec jedlý) 

Shiitake, přezdívaná elixír života, patří k oblíbeným houbám i v kuchyni. Tato houba, která skvěle chutná, se používá při léčbě zánětů, upravuje hladinu cholesterolu v krvi, snižuje vysoký tlak a posiluje obranyschopnost organismu. 

C)  Lion's mane (Korálovec ježatý) 

            Tato houba obsahuje opravdu velké množství antioxidantů. Je vzácná i tím, že podporuje produkci proteinu nervového růstového faktoru (NFG) a myelinu, které jsou nepostradatelné pro správnou funkci mozku. Mimo to zlepšuje kognitivní schopnosti, zlepšuje soustředění a snižuje stres. 

D)  Chaga (Rezavec šikmý) 

            Cizopasná houba, která roste na kmenech stromů, eliminuje volné radikály a tím bojuje proti oxidačnímu stresu. Chaga dokáže zpomalit růst rakovinných buněk, snižuje hladinu cholesterolu a bojuje proti žaludečním vředům. Jako další medicinální houby obsahuje hodně betaglukanů, které pomáhají regulovat funkce imunitního systému. 

E)  Cordyceps (Housenice čínská) 

            Další cizopasník, který napadá hmyz a prorůstá jeho tělem. Nejdůležitějším benefitem je její schopnost zmírňovat únavu, dodávat energii, posilovat imunitní systém, snižovat stres a regulovat krevní tlak. Je prokázáno, že užívání Housenice rozšiřuje aortu až o 40 %. Tím dochází k vyššímu průtoku krve a zvýšení vytrvalosti. Houba navíc obsahuje adenosin a pomáhá tak stimulovat produkci ATP, který patří k hlavním zdrojům energie těla. 

F)   Maitake (Sírovec) 

            Tuto houbu také řadíme mezi adaptogeny, které pomáhají v těle udržovat homeostázu. Obsahuje ohromné množství antioxidantů, díky nimž může chránit imunitní systém. Dále v ní najdeme vitamíny skupiny B, “céčko”, draslík či měď. 

G) Pleurotus ostreatus (Hlíva ústřičná) 

            Hlíva je jednou z na světě nejvíce konzumovaných hub. Pěstuje se na dubech a bukách a najdeme ji po celém světě. Obsahuje 1,3 d-glukan, který snižuje cholesterol v krvi, působí proti nádorům, má protizánětlivý a antioxidační účinek a podporuje hojení ran. Kromě toho obsahuje pleurotin, který má podobné účinky jako antibiotika, a další minerály, aminokyseliny a proteiny. 

H)  Enoki (Penízovka sametonohá) 

Penízovka je medicinální houba, která roste ve velkých trsech i u nás, v českém prostředí. Působí jako antioxidant, má protiplísňové účinky, pomáhá s kožními problémy (záněty, dermatózy, alergie), posiluje imunitní systém a povzbuzuje činnost slinivky. Mimoto snižuje hladiny cholesterolu a krevní tlak.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.