NAKUP NAD 1200 KČ A NA CELÝ NÁKUP DOSTANEŠ 50% SLEVU! *sleva se odečítá z původní ceny produktu.

Nootropika

Pro dosažení optimálního sportovního výkonu je nutné být nejen fyzicky fit, ale také v psychické pohodě. Nootropika jsou látky, které se zaměřují na optimalizaci mozkové činnosti. Název nootropikum pochází ze starořeckého “nos” (vnímání) a “tropein” (ohnutí). Jejich hlavní schopností je zlepšování paměti a koncentrace. Mezi nootropika patří některé potraviny, léčiva i doplňky stravy. Přestože jsou též nazývána “chytré drogy”, na rozdíl od drog, u nichž je nástup účinku velmi rychlý, u nootropik je třeba mít trpělivost a užívat je pravidelně, protože začínají působit až po delší době.

#ShowMore#  

Účinky nootropik 

  • Zvýšení koncentrace
  • Podpora mentálního i fyzického výkonu
  • Podpora paměti a učení
  • Zklidnění pro psychickou pohodu a klidný spánek 

Nootropika v potravinách 

            Mezi nootropika patří například potraviny bohaté na lecitin, který je základním zdrojem cholinu potřebného pro výstavbu neurotransmiteru acetylcholinu. Neurotransmitery jsou látky, které přenáší vzruchy mezi nervovými buňkami. Množství cholinu obsahují třeba vejce, brokolice, losos nebo hovězí játra. Pokud si na žádnou z těchto potravin moc nepotrpíte, můžete lecitin suplementovat. 

Nootropika v suplementech 

            Kromě lecitinu je významným nootropikem také resveratrol, který příznivě působí na kardiovaskulární systém. Resveratrol se nachází v mnoha rostlinách, v nichž je součástí imunitního systému. Známějším nootropikem jsou Omega-3 mastné kyseliny dokosahexaenová (DHA) a eikosapentaenové (EPA), které najdeme v rybím oleji. Ty působí pozitivně na nervový systém a vývoj mozku u dětí. 

            Nootropika pravidelně přijímají i milovníci kávy nebo čaje. Patří k nim totiž i kofein a l-theanin. Kofein jakožto dobíječ energie zlepšuje soustředění, zvyšuje čilost a bystrost. L-theanin je aminokyselina obsažená v zeleném čaji, která působením v mozku navozuje stav hluboké relaxace bez pocitu ospalosti. 

            Nootropikem je i Rozchodnice růžová. Rozchodnice patří mezi adaptogeny a antioxidanty. Zvyšuje odolnost nervového systému, působí pozitivně na kognitivní a duševní schopnosti a podporuje kondici a fyzický výkon. Mezi “chytré drogy” patří i Kreatin, který je zdrojem energie pro svalovou kontrakci. 

Nejběžnější nootropika mezi suplementy 

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.