NAKUP NAD 1200 KČ A NA CELÝ NÁKUP DOSTANEŠ 50% SLEVU! *sleva se odečítá z původní ceny produktu.

Těhotenství - Kojení - Dětí

Těhotenství patří k nejkrásnějším, ale zároveň nejnáročnějším obdobím v životě ženy. Během devíti měsíců, kdy v děloze zraje nový život, prodělá tělo mnoho změn, které jsou pro něj velmi náročné. I proto jsou během těhotenství zvýšené nároky na dostatek živin. Ty je třeba přijímat prostřednictvím pestré a vyvážené stravy bohaté na vitamíny, minerály a stopové prvky. K vhodným potravinám v těhotenství patří obiloviny, zelenina, ovoce, libové maso, mléčné výrobky a luštěniny. Kromě lehkého zvýšení energetického příjmu je nutné také dodržování pravidelného pitného režimu.

#ShowMore# 

Doplňky stravy v těhotenství 

Některé mikronutrienty ženské tělo během těhotenství potřebuje v mnohem větší míře. Jsou to jód, kyselina listová, vitamín E, vitamín D3 a omega-3 mastné kyseliny. Jejich nedostatek totiž může negativně ovlivnit vyvíjející se plod, průběh těhotenství a další vývoj dítěte. Proto je nutné je suplementovat pomocí doplňků stravy. Potřeba suplementace přitom závisí na celkovém zdraví matky a jejích stravovacích návycích. Dostatek vitamínů a minerálů by měly doplňovat především ty těhotné ženy, které trpí nauzeou, nechutenstvím a zvracením. Ty jsou totiž nejvíce ohrožené malnutricí a hypovitaminózou. Doplňky stravy mohou užívat i ženy, které chtějí otěhotnět. Některé suplementy mohou tuto snahu cíleně podpořit. 

            Doplňky stravy nejsou náhrada pestré stravy a je nutné dodržovat správné dávkování. V případě nedostatku vitamínů, tzv. hypovitaminóze, hrozí opožděný vývoj plodu, při předávkování naopak hrozí riziko hypervitaminózy, která může na plod působit toxicky. Největší nebezpečí hrozí v případě předávkování vitamínem A, které může u plodu způsobit poruchy kardiovaskulárního systému. Bezpečnější je užívat betakaroten, který je prekurzorem vitaminu A a je tak zcela bezpečný. Jakoukoli suplementaci je třeba nejprve konzultovat s lékařem. 

Doplňky stravy při kojení 

            Většina těhotných žen se v doplňování vitamínů a minerálů omezuje pouze na období těhotenství. Dostatek živin je ale neméně důležitý též v období šestinedělí a kojení. V tomto období jsou vyvážený jídelníček, pravidelný pitný režim a šetrný pohyb naprostým základem. Kojící ženy by se měly vyvarovat nadýmavých a alergizujících potravin, kávy, energetických nápojů, kouření nebo pití alkoholu. Vše, co matka do svého těla přijme, se již po dvou hodinách objeví v mateřském mléce. 

            Při kojení je vhodné zařadit suplementy podporující laktaci, které zároveň zlepšují kvalitu mateřského mléka. Jde například o byliny a bylinné směsi s obsahem fenyklu, heřmánku, moringy olejodárné, meduňky lékařské, kontryhele obecného, růže šípkové, bedrníku anýzu či měsíčku lékařského. Dále jsou vhodné komplexní doplňky stravy s obsahem vitamínů a minerálů, především vitamínu D, K, A, B12 a C, kyseliny listové, jódu, vápníku, železa a zinku. 

Nejdůležitější vitamíny a minerály v těhotenství a při kojení 

            V těhotenství a při kojení je více než kdy jindy třeba přijímat vyvážené množství vitamínů a minerálů, jejichž dostatečná hladina je klíčová pro zdravý vývoj organismu plodu a později novorozence. Jejich deficit může mít na vývoj plodu závažný vliv. A které to jsou? 

1)   Vitamíny skupiny B a kyselina listová 

            Tzv. B-komplex je v těhotenství zcela nezbytný. Jeho nejdůležitější součástí je kyselina listová, která je nezbytná pro krvetvorbu a prevenci vrozených vývojových vad nervové soustavy plodu. Její nedostatek může vést k chudokrevnosti, rozštěpu páteře nebo i potratu plodu. Zvýšený příjem kyseliny listové se doporučuje už v období před otěhotněním. Najdeme ji v kapustě, brokolici, zeleném salátu, špenátu, chřestu, fazolích, cereáliích, sóji a droždí. 

2)   Vitamín D 

Vitamín D má zásadní podíl na vstřebávání vápníku do kostí. Jeho hladina v těle plodu závisí na množství déčka v těle matky, která jej musí přijímat za dva. Až 80 % těhotných žen přitom trpí jeho nedostatkem, který se může negativně projevit na jejich zdraví. Ve třetím trimestru totiž začíná u plodu proces osifikace, zavápňování kostí, a je-li hladina vitamínu D v těle matky málo, dojde k vyplavování vápníku z kostí matky. Vitamín D je nutné doplňovat i u novorozenců. Jeho nedostatek totiž může u miminka vést ke zpomalenému růstu, apatii, svalovým křečím, až ke vzniku křivice. U dospělých hrozí zvýšené riziko osteoporózy. 

3)   Vitamín E 

            Vitamín E patří k vitamínům rozpustným v tucích. Organismus potřebuje vitamín E pro rozvoj silného imunitního systému a jako prevenci vzniku řady chorob, například aterosklerózy či kardiovaskulárního onemocnění. Jde o silný antioxidant, který bojuje proti volným radikálům. Podporuje detoxikační funkci jater, využívá se při normalizaci menstruačního cyklu a může pomoci předejít opakovaným potratům. Nedostatek vitamínu E je vyšší zejména u nedonošených dětí, a to z důvodu špatného průchodu vitamínu placentou. 

4)   Vitamín A 

            Vitamín A je antioxidant, který pomáhá tělu udržovat homeostázu vnitřního prostředí, podílí se na vývoji kostí, zubů a tkání a působí preventivně proti chudokrevnosti. Tělo jej získává ze stravy, konkrétně z mléčných výrobků, masa a ryb, nebo jako prekurzor z karotenoidů, přítomných například v mrkvi, batátech, brokolici nebo špenátu, který se v játrech na vitamín A teprve přemění. Vitamín A se ukládá v játrech, je tedy poměrně snadné se jím předávkovat. Předávkování poté vede k nevolnosti a zvracení, apatii, padání vlasů, poruchám vidění, krvácení a bolesti kloubů. Nedostatek vitamínu A je méně častý, může však vzniknout a vést například k očním onemocněním. 

5)   Vitamín C

            Jedním z nejdůležitějších vitamínů v těhotenství patří vitamín C. “Céčko” je nepostradatelné pro imunitní systém matky i dítěte, funguje jako silný antioxidant, který chrání tělo před volnými radikály, navíc se díky němu lépe vstřebává železo. Jeho pravidelné doplňování snižuje riziko preeklampsie a předčasného odloučení plodového vaku. 

6)   Vitamín K 

            Vitamín K reguluje nadměrné krvácení, podílí se na vývoji a pevnosti kostí a zamezuje ukládání cholesterolu. Najdeme jej v zakysaných mléčných výrobcích, listové zelenině, luštěninách, květáku, kapustě nebo brokolici. Hladina vitamínu K klesá po dlouhém užívání antibiotik či při nedostatečném příjmu prospěšných tuků v potravě. 

7)   Omega-3 mastné kyseliny 

            Omega-3 jsou polynenasycené esenciální mastné kyseliny, které mají velký vliv na vývoj zraku a mozku, a přispívají též ke správné činnosti srdce. Nejdůležitější z omega-3 mastných kyselin jsou DHA (kyselina dokosahexaenová), která má příznivý vliv na vývoj mozku a očí, a EPA (kyselina eikosapentaenová), která je nepostradatelná pro transplacentární přenos kyseliny dokosahexaenové a její správnou absorpci buňkami plodu. 

8)   Jód 

            Jód je nezbytný pro správný vývoj štítné žlázy a mozku plodu. Jeho hlavními zdroji jsou sůl, mléko, mléčné výrobky či mořské ryby. V těhotenství je třeba zvýšit příjem jódu dokonce na 250 µg/den. Toto množství je však nemožné získat z potravy, proto je třeba jej doplňovat externě. Při nedostatku jódu může u plodu dojít k poškození mozku vedoucímu k mentální retardaci. 

9)   Vápník 

            V průběhu těhotenství se zvyšuje potřeba vápníku, protože dochází k jeho přesunu z těla matky do těla plodu kvůli vývoji kostí a zubů. Suplementace vápníku je obzvláště nutná u žen, kterým v těhotenství hrozí zvýšené riziko vzniku preeklampsie nebo gestační hypertenze. 

10)  Hořčík 

            Hořčík je stopový prvek, který se podílí na metabolismu, podporuje správnou činnost srdce, působí příznivě na vysoký krevní tlak a podporuje trávení. U těhotných žen dochází ke zvýšené potřebě hořčíku, který je mnohem častěji vylučován z těla. Jeho celková hladina tak klesá až o 10 %. Doporučená denní dávka hořčíku se přitom uvádí v rozmezí od 350 do 400 mg, a jeho nedostatek zvyšuje riziko předčasného porodu či potratu. Proto je nutné jej doplňovat. V potravě je dostatek hořčíku například v játrech, kukuřici či fazolích. 

11)   Železo 

           Železo je v těhotenství nezbytné především proto, že pomáhá s transportem kyslíku z plic do krve a ostatních orgánů, včetně mozku, a to u matky i dítěte. V průběhu těhotenství se proto potřeba železa zdvojnásobí a jeho nedostatek může vést k anémii (chudokrevnosti). Železo najdeme jak v mase, tak v zelenině, například luštěninách, a ovesných vločkách. Nedostatek železa se projevuje únavou, bolestmi hlavy, poruchami spánku a v nejtěžších formách anémií. 

12)   Zinek 

            Přestože se v organismu vyskytuje pouze jeho malé množství, zinek má v lidském těle nepostradatelnou funkci. Má na starosti aktivaci enzymů, které usnadňují ohromné množství reakcí v těle. V těle těhotné ženy tedy slouží k bezproblémovému vývoji plodu. Zinek též funguje jako stabilizátor buněčných stěn, slouží pro ukládání inzulinu a revitalizaci kůže a vlasů. Obsažen je v hovězím mase, játrech, hrachu, ovsu či pšenici. 

Suplementace živin u dětí 

            Pokud je někdo obzvláště citlivý na nedostatek vitamínů a minerálů, jsou to děti. Jejich jídelníček musí být proto sestaven opravdu pečlivě, u kojenců je pak důležitá správná strava matky. Některé vitamíny však z potravy získat nelze nebo pouze v omezeném množství, proto je třeba je suplementovat. 

Vitamíny pro novorozence 

            Nejideálnější výživu novorozenců minimálně v prvních šesti měsících života představuje mateřské mléko, které obsahuje všechny potřebné živiny. I přesto je nutné dodávat miminkům některé vitamíny. Jako prevence krvácivé choroby novorozenců se podává již v porodnici vitamín K. Ten je podán jednorázově ihned po porodu do svalu. Minimálně do 12., ideálně do 18. měsíce věku je podáván jednou denně vitamín D, který slouží ke správnému vývoji kostí a zubů a zabraňuje vzniku křivice. 

Vitamíny pro batolata 

            U batolat je většinou potřeba vitamínů a minerálů pokryta pestrou stravou. Do té patří mléčné výrobky, které pokryjí vitamíny A, D a vápník, ryby a drůbeží maso, ze kterých získáváme vitamíny skupiny B, železo, zinek, jód nebo fluor, luštěniny pro dostatek hořčíku, draslíku a železa, ovoce a zelenina, které obsahují dostatek vitamínu C a karotenoidů, a celozrnné pečivo. Jsou ale i látky, které potravou nelze vždy dostatečně doplnit. Mezi ty patří i omega-3 mastné kyseliny, především pak kyselina dokosahexaenová (DHA) a kyselina eikosapentaenová (EPA), které jsou nepostradatelné pro vývoj nervové soustavy. Omega-3 lze přitom snadno suplementovat pomocí doplňků stravy s obsahem rybího oleje. Ten bývá v dispozici ve formě kapek nebo kapslí. 

Vitamíny pro školáky 

           Vzhledem k rychlému růstu těla a vyšší náchylnosti k některým onemocněním se u dětí předškolního a školního věku doporučuje posilovat obranyschopnost vyššími dávkami vitamínů C a D a B-komplexu, a to především v období chřipkových onemocnění či zvýšených psychických a fyzických nároků. Vitamíny pro školáky jsou nejčastěji k dispozici ve formě multivitamínových doplňků, které obsahují všechny potřebné složky. Některé vitamínové doplňky pro děti mají formu gumových bonbonů, zvláště u nich dbejte na správné dávkování, aby nedošlo k předávkování.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.