Vitamín D
Dalším nepostradatelným vitamínem pro naše tělo je vitamín D. Ten je důležitý především pro látkovou výměnu vápníku, zdravé kosti a zuby, pomáhá udržovat kondici svalů a ovlivňuje též normální funkci srdce, mozku a CNS. Nedostatek vitamínu D u dospělých může způsobovat měknutí kostí (osteomalacie) a vést až ke vzniku osteoporózy. U novorozenců a malých dětí má nedostatek déčka za následek onemocnění zvané křivice, při němž též dochází k měknutí kostí.
#ShowMore#
Vitamín D v potravě
Hlavním zdrojem vitamínu D v přírodě je sluneční záření, protože naše tělo si pod jeho vlivem umí vitamín D vytvořit samo. pro dosažení DDD vitamínu D stačí pobýt na slunci 20 minut denně. Část vitamínu D získáváme také z potravy. Najdeme jej v tučných rybách, žampionech, liškách, žloutku nebo játrech.
Potravinové doplňky
Tělo si vitamín D dokáže vytvořit samo pod vlivem UV záření, někdy, obzvláště pak v zimních měsících, kdy je slunečních paprsků méně, je ale nutné jej doplňovat uměle. Při užívání doplňků stravy s déčkem však dbejte zvýšené opatrnosti, vitamín D je totiž vitamín rozpustný v tucích a je tedy možné se jím předávkovat. Důsledkem může být tzv. kalcifikace ledvin, v těžkých případech může předávkování skončit i smrtí. Doporučené denní množství účinné látky se udává v mezinárodní jednotce (MJ, anglicky IU). Její množství může být u každé látky jiné. Proto se vždy řiďte DDD uvedeným na obale daného výrobku.
Doporučené denní množství vitamínu D je:
- U dětí do 1 roku věku 400 MJ za den
- U osob mezi 2 - 59 rokem života 600 MJ za den
- U osob starších 60 let 800 MJ za den
- Těhotné a kojící ženy 600 MJ za den
1 MJ = 0,025 μg
Účinky vitamínu D
- Pomáhá se zdravým vývojem kostí a zubů
- Podporuje imunitní systém
- Pomáhá s tvorbou a regulací inzulínu slinivkou
- Má příznivý efekt na myokard a krevní tlak
- Pozitivně působí na svaly
- Podporuje mozkovou aktivitu