Vitamíny B

Nejprodávanější

LiposomalB complex150ml
 
479 Kč
Detail
NEURODETOX DNA 60 JPEG
NEURODETOX D.N.A
Skladem
Kód: 3806
 
620 Kč
Detail
baobab powder nutrisslim superfood organic vegan raw
 
289 Kč
Detail
LiposomalVitaminB12 60ml
 
479 Kč
Detail
257 High 12 B complex 90 orez
 
495 Kč
Detail
HighPotencyVitaminB12 60cps viridian
 
349 Kč
Detail
High 5 B complex 90
 
439 Kč
Detail
Co enzymeBcomplex30cps
 
495 Kč
Detail
8 položek celkem
LiposomalB complex150ml
479 Kč

Bioaktivní B complex v lipozomální formě

Kód: 3833
NEURODETOX DNA 60 JPEG
620 Kč

Vitalita, bystrá mysl, regenerace

Kód: 3806
baobab powder nutrisslim superfood organic vegan raw
289 Kč

STROM ŽIVOTA PRO VAŠE ZDRAVÍ

Kód: 1088
LiposomalVitaminB12 60ml
Tip
479 Kč

PRO ENERGII, MOZEK, NERVOVÝ SYSTÉM, VLASY, KŮŽI A NEHTY

Kód: 1031
257 High 12 B complex 90 orez
495 Kč

KOMPLEX VITAMÍNŮ B PRO VAŠÍ POHODU

Kód: 1007
HighPotencyVitaminB12 60cps viridian
349 Kč

SUPERÚČINNÉ DOPLNĚNÍ VITAMÍNU B12

Kód: 620
High 5 B complex 90
Tip
439 Kč

PRO PODPORU ZVÝŠENÉ PSYCHICKÉ A FYZICKÉ ZÁTĚŽE

Kód: 608
Co enzymeBcomplex30cps
495 Kč

PRO VYVÁŽENOU FUNKCI ORGANISMU

Kód: 578

Vitamíny skupiny B se také nazývají B-komplex. Celkem je jich 8, Vitamín B1 (Thiamin), B2 (Riboflavin), B3 (Niacin), B5 (Kyselina pantotenová), B6 (Pyridoxin), B7 (Biotin), B9 (Kyselina listová) a B12 (Kobalamin). Jsou to ve vodě rozpustné vitamíny, které jsou pro lidské tělo zcela nezbytné. Jejich společnými účinky jsou podpora metabolismu a činnosti nervové soustavy či příznivý vliv na pokožku a sliznice.

#ShowMore#  

Nedostatek B-komplexu se projevuje ekzémy, afty, únavou, slabostí, bolestmi hlavy, suchou pokožkou či vypadáváním vlasů. Předávkování většinou nehrozí, jelikož jde o vitamíny rozpustné ve vodě, jejichž nadbytek naše tělo bez užitku vyloučí. Pokud by však nastalo, příznaky jsou nevolnost, průjem, zvracení či pálení pokožky. 

B1 (Thiamin) 

Vitamín B1 (Thiamin) najdeme v celozrnných obilovinách, luštěninách, květáku, brokolici, zelí či mase. Thiamin významně ovlivňuje energetickou přeměnu v buňkách, je důležitý pro správnou činnost CNS, ledvin a svalů. Doporučená denní dávka je přibližně
1,2 mg, kdy větší množství by měly přijímat především těhotné a kojící ženy.
 

B2 (Riboflavin) 

            Jde o přírodní barvivo žluto - oranžové barvy, které je jedním z nejrozšířenějších vitamínů. Mezi nejvýznamnější zdroje patří játra, mléko a mléčné produkty, maso, kvasnice či některé druhy zeleniny. Doporučená denní dávka se uvádí okolo 1,5 mg. Vitamín B2 přispívá k dobrému stavu očí, podporuje funkci srdce, a udržuje zdravou pokožku, vlasy a nehty. Také se podílí na metabolismu a snižuje únavu po fyzickém výkonu. 

B3 (Niacin) 

Niacin najdeme hlavně v živočišných produktech, mase, vnitřnostech, mléku či vejcích. Z rostlinné říše jej najdeme v luštěninách. B3 přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání, účastní se metabolismu, udržuje stav sliznic a pokožky, má vliv i na psychickou činnost a také na činnost nervové soustavy. Při velkých dávkách může pomáhat snižovat vysoký krevní tlak, jelikož rozšiřuje cévy. DDD je zhruba 20 mg, větší množství je potřeba přijímat v těhotenství a při kojení. 

B5 (Kyselina pantotenová) 

            Mezi hlavní zdroje vitamínu B5 patří maso a vnitřnosti, luštěniny, celozrnné pečivo, kvasnice, mléko či sója. V těle napomáhá vytvářet nové buňky, podporuje růst a vývoj CNS, účastní se metabolismu živin a podporuje tvorbu protilátek a hojení ran. Díky svým příznivým účinkům na stav kůže, vlasů a nehtů je hojně využíván v kosmetickém průmyslu. Doporučené denní množství činí 6 mg. 

B6 (Pyridoxin) 

            Jde o skupinu látek (pyridoxol, pyridoxal, pyridoxamin a pyridoxin), které mají stejný účinek, ale různé formy. Najdeme je v drůbežím mase, rýži, ořeších, chlebu a celozrnných výrobcích. Podílí se na metabolismu aminokyselin, potlačuje únavu, je důležitý pro zdravé trávení. DDD je 2 mg, vyšší dávky by však měli užívat sportovci, kteří přijímají více proteinů, těhotné a kojící ženy nebo celiaci. 

B7 (Biotin) 

            Biotin se vyskytuje v noha potravinách, bohužel však v nízkých koncentracích. Mezi nejbohatší zdroje patří játra, droždí, sója, žloutek, ořechy. Je nepostradatelný pro vývoj organismu a metabolismus živin. Také pozitivně působí na vlasy, pokožku a sliznice. Doporučená denní dávka je DDD je 30 až 60 μg. 

B9 (Kyselina listová) 

            “Listovku” najdeme především v játrech,  listové zelenině, fazolích, obilovinách, žloutku, mléku nebo sóje. Nejvíce tohoto vitamínu by měly užívat těhotné ženy, protože je velmi důležitý pro krvetvorbu a vývoj plodu. Pro sportovce je důležitá jeho role v metabolismu aminokyselin. DDD je 0,20 mg, u těhotných žen 0,40 mg. 

Vitamín B12 (Kobalamin) 

            Přísun tohoto vitamínu ze stravy by si měli hlídat především vegani, B12 je totiž hojně zastoupen především v živočišných produktech, a to v rybách, mléku či vejcích. Je důležitý pro tvorbu fosfolipidů buněčných membrán, podporuje funkci imunitního systému, podílí se na procesu dělení buněk a snižuje míru únavy. DDD je 1 mg.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.