NAKUP NAD 1200 KČ A NA CELÝ NÁKUP DOSTANEŠ 50% SLEVU! *sleva se odečítá z původní ceny produktu.

Železo

Železo je minerální látka, kterou si náš organismus nedokáže sám vyrobit, a proto je nutné jej tělu pravidelně dodávat. V lidském těle je obsaženo v červeném krevním barvivu, hemoglobinu, který je součástí červených krvinek. Ty zajišťují přenos kyslíku z plic do tkání, takže jsou pro naši existenci zcela nezbytné.

#ShowMore#  

V potravě 

            Nejvíc železa najdeme v červeném mase a vnitřnostech. Přestože je železo přítomno též v rostlinné stravě, naše tělo z ní dokáže získat jen malou část. Najdeme jej tedy také ve fazolích, čočce, meruňkách, švestkách, oříšcích, obilovinách, brokolici či špenátu. Nedostatek železa v organismu způsobuje pokles tvorby hemoglobinu, který vede k chudokrevnosti (anémii). Tento nedostatek se projeví na tkáních, které jsou na kyslíku nejvíce závislé. Můžete mít také dojem většího bušení srdce a zrychleného dechu. Naproti tomu nadbytek železa může zvyšovat riziko srdečního onemocnění nebo rakoviny tlustého střeva. 

Potravinové doplňky 

Vstřebávání železa z potravy však může být snižováno jinými látkami, jako jsou vláknina, šťavelany či léky snižující kyselost žaludku. Proto je občas důležité příjem železa zvýšit pomocí doplňků stravy. Denní potřeba železa je u dospělého člověka mezi 10 a 15 mg. 

Účinky železa 

  • Je důležité pro růst a vývoj dětí
  • Podporuje imunitu, výkonnost a termoregulaci
  • Je součástí hemoglobinu a řady enzymů

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.